Ty, kráľovná. Vždy si bola pri mne a viem, že pokiaľ budeš vládať, vždy aj budeš. Keď som bol smutný, bola si aj ty, ale povedala mi, že to nič nie je, že keď budem veľký, bude to maličkosť. Keď som bol chorý, nepohla si sa odo mňa. Chránila si ma. Čo bolo dôležité pre mňa, bolo aj pre teba. Naučila si ma, nebáť sa byť čestným rebelom a milovať zvieratá. Keď som sa bál tmy, povedala si, že tam nič zlé nie je. Chcela si len moje šťastie. Keď som sa chcel v lete rozprávať o Vianociach, ticho v izbe sme si rozprávali o Vianociach. Si všade tam, kde treba a dala si mi všetko. Nevychovávala si príkazom, ale vzorom.
Jediné, čo si si za toto, a ešte oveľa viac, vždy želala, bolo, aby som si „dal pozor“. Nič viac. A ja sľubujem, že dám. Ty si ten dôvod, pre ktorý, keď som stál na hrane, nevkročil som do prázdna. Nemôžem dopustiť, aby si smútila ty za mnou. Rodič nemá smútiť za svojím dieťaťom nikdy. Tak to proste nemá byť. Preto aj keď je to nepredstaviteľné a verím, že to bude za strašne dlhý čas, sľubujem, že keď príde ten čas, tak buď pokojná, ja to zvládnem sám a dám to. Nemusíš sa toho báť. Postarala si sa o to, že zvládnem všetko na svete. Naučila si ma všetko. Všetko dobré, čo vo mne je, mám z teba. Vytvorila si mi kráľovstvo a ja som to od teba, ako všetko ostatné, odkukal.
Toto sa nedá vrátiť a viem, že často nie som tým najlepším synom. Ale sľubujem, že vždy sa vrátim domov a ty budeš doma všade tam, kde ja. Vždy ťa tak ako doteraz objímem, keď prídem, aj keď budem odchádzať. A vždy ťa ochránim, áno, teraz je rad na mojich krídlach, aby ťa chránili. Keď bude treba, celé dni ťa budem nosiť na rukách a nikdy nebudeš sama. Ale vrátiť ti to všetko nedokážem. Ja jediné, čo môžem, je posunúť toto všetko ďalej. Rodičia majú takú nevďačnú úlohu, že ich deti to nedokážu vrátiť priamo im. Veď aj toto si mi povedala vlastne ty, že to nevadí a ma to tak byť. Vráti sa im to tým, že vidia, čo posúvajú ďalej, kým sú a že si „dajú pozor“. Preto neboj, spravím všetko preto, aby som bol dobrý, šťastný a nezabudol na smejúceho chlapca, ktorým som bol. Len chalan vychovaný kráľovnou, sa môže stať kráľom, ktorý z princeznej spraví kráľovnú a vytvorí kráľovstvo.

Jeden múdry pán, ktorý už bohužiaľ nie je s nami na tomto svete, vždy keď som bol malý prišiel do mojej izby a povedal:
„Toto je tvoje kráľovstvo, staraj sa oň.“
-deda Mira-

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *