Na film Známi neznámi som sa veľmi tešil. Bolo to tak z jednoduchého dôvodu, pretože mám rád slovenskú (československú) filmovú tvorbu, najmä z posledných rokov. No a spojenie mien, ktoré mali tvoriť tento film,  mi naozaj dostatočne stačilo, aby som vedel , že to bude jednoducho dobré. Okrem toho, okolo filmu bol dosť silný marketing, či už vo forme titulnej piesne, ale aj na sociálnych sieťach, billboardoch, no jednoducho všade možne. Na tento film som sa vybral do kina, pretože sa posledné roky snažím podporovať slovenskú tvorbu aspoň tak, že si kúpim ten jeden/dva lístky a tak prispejem do jednej z  najsmerodajnejších štatistík každého filmu, ktorou je návštevnosť kina.

Film začína a aj prebieha veľmi príjemne a uvoľnene v nádhernom interiéri staromestského bytu. Dej sa prelína pasážami komédie a drámy. Viete, toto je presne ten film, kedy vás vyrušuje ten jednoduchý divák, sediaci pod vami, ktorý sa smeje aj na scéne, na ktorej by sa smiať nemal. No len ju nepochopil, alebo možno aj to je cieľom tvorcov takýchto filmov, aby si sám divák vybral emóciu z danej dejovej situácie. Ale to už je na inú tému. Herecké obsadenie je vybraté naozaj veľmi dobre. Všetci aktéri hrajú svoje postavy prirodzene a s chuťou. Chvíľami sa zabávate nad jedným, potom nad druhým, potom vám lezie na nervy naivita postavy Pauhofovej, no a potom nastúpi Maštalír, ktorý je v niektorých scénach tohto filmu tak chutný a správny, že ho nemala chuť vystískať len moja priateľka, ale už aj ja. Špeciálne musím spomenúť Hofmanna, ktorý bol dokonalý a jeho postava mňa bavila asi najviac. Vyzdvihol by som naozaj prirodzenosť všetkých hercov v konverzáciách a možno sa mýlim, ale mám pocit, že natáčanie si naozaj užívali. A na tom je postavený celý film.

Malým negatívom bol pre mňa záver filmu a jeho rozuzlenie, ktoré bolo skôr trochu vyrušujúce. Nemyslím samotná myšlienka rozuzlenia, ale skôr jeho prevedenie. Hlavná myšlienka a odkaz sú veľmi pekné, ale zvrat a vlastne zmena deja príde veľmi rýchlo. Divák chvíľu nevie, čo sa vlastne stalo, čo mňa osobne vyrušilo a skôr vytiahlo z deja. Nepovažujem sa teda za jednoduchého diváka, ktorý nepochopí myšlienku, ale tento zvrat bol naozaj náhly a vyrušujúci. Čo nakoniec možno práve bolo cieľom tvorcov. Po chvíľkovom tápaní, ale samozrejme pochopíte, o čo vlastne išlo, a prichádza myšlienka a odkaz celého filmu v záverečnej scéne.

Film Známi neznámi je naozaj príjemným, vtipným a oddychovým filmom, ktorý by nemal uraziť ani prehnane náročného diváka. Tým by som sa aj vrátil k tomu, čo som naznačil na začiatku, že táto recenzia nebude len typickým komentárom k filmu, ale bude tak trošku aj kritikou často zbytočných kritikov. Často som počul rôzne negatívne názory na samotný film, na našich hercov, na kvalitu filmu, zbytočné porovnávanie s originálnou predlohou… A toto sa samozrejme netýka len tohto filmu, ale všeobecne slovenskej tvorby.  Je to akýsi komplex „samoznehodnocovania“ všetkého, čo je naše, našej kultúry, našej tvorby, našich hercov. Čo je podľa mňa naozaj škoda. Buďme radi, že konečne sa na Slovensku točia kvalitné filmy, ktoré plnia kiná. Neporovnávajme sa so zahraničím, buďme šťastní za to, čo je naše, vážme si to, užívajme si to, podporujme slovenský film, a tým ho pomáhajme budovať a posúvať do stále väčšej kvality. To platí aj pre film Známi neznámi. Máme našu príjemnú a kvalitnú konverzačnú komédiu, ktorá nás pobavila v kine a môže nás baviť aj ďalej počas dlhých zimných večerov v našich telkách… Je vlastne treba niečo viac?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *