Kedysi dávnejšie som mal za úlohu napísať blog na tému s názvom: „Štyri knihy o chovateľstve policajných motýľov, ktoré nesmú chýbať v žiadnej domácej knižnici.“ Nebolo nič stanovené, žiadne kritéria, ani mantinely, len tento názov. Vtedy som sa s tým nejakým spôsobom vysporiadal a teraz ma napadlo, že by som vám tento text rád zverejnil…

Ľudia majú rôzne záľuby, hlavne v zberateľstve. Jedným z takých typických zberateľských objektov sú motýle, najmä kvôli ich kráse a pestrosti. Rovnako iní zase majú záľubu v zbieraní detektívok, ktorými majú preplnené svoje knižnice. Keď to skúsim prepojiť, tak tieto detektívky by sme mohli nazvať ako také „policajné motýle“, ktoré rovnako ako tie reálne motýle vystavené niekde na polici, roky zapadajú prachom, len kvôli radosti zberateľa. Z iného pohľadu, je mi úprimne sympatickejšia vystavená detektívka, ako prepichnutý, kedysi živý tvor. Ale to je o inom. Pri zberateľstve niektoré kusy sú takzvane len „do zbierky“, bez toho, aby zberateľ hodnotil ich kvalitu, a rovnako to je pri detektívkach. Existujú však aj detektívky, ktoré sú tak dobré, že by nemali chýbať aj v knižnici ľudí, ktorí nie sú zberateľmi, alebo dokonca ani fanúšikmi takýchto „policajných motýľov“.

Na začiatok nemusíme „chodiť“ ďaleko. V žiadnej domácej knižnici by určite nemala chýbať kniha od slovenského autora Dominik Dána, ktorý nás už niekoľko rokov zásobuje kvalitnými detektívnymi románmi priamo z nášho prostredia. Kvalitu a akúsi záhadnosť znásobuje fakt, že sám autor čerpá inšpiráciu zo svojej reálnej kriminalistickej praxe. Ako sám píše na začiatku každej knihy: „Niektoré príbehy by sa mohli zdať akési povedomé“. A aj naozaj sú. Ak by som mal vybrať od neho jeden titul, tak je to kniha Beštia, ktorá je niečím iná ako ostatné. Ak ste ešte nečítali žiadnu knihu od Dominika Dána, tak po prečítaní Beštie je pravdepodobné, že budete musieť uvoľniť jednu celú poličku pre ďalšie tituly.

Zo zahraničia by vo vašej knižnici určite nemal chýbať predstaviteľ „nórskych policajných motýľov“, ktorým je Jo Nesbo. Moja prvá prečítaná kniha od neho je Snehuliak. Jo Nesbo je majstrom atmosféry detektívneho žánru. Severská atmosféra, akási špinavosť a krutosť, občas aj s hororovým prvkami, príjemne prekvapia aj skúseného čitateľa tohto žánru.

Nie úplne typickou detektívkou je prvý diel trilógie Milennium – román Muži, ktorí nenávidia ženy od švédskeho autora Stiega Larssona, ktorý určite nesklame ani obľúbencov tohto žánru. Larsson spojil záhadnosť, severskú atmosféru, erotiku a dilemy sexuality do dokonalého diela investigatívneho trileru, ktorý pokračuje ďalšími dvomi dielmi rovnakej kvality.

A štvrtá kniha, ktorá nemôže chýbať v žiadnej zbierke? To je predsa moja kniha, ktorá ešte momentálne neexistuje, ale veď ja ju raz napíšem. Sľubujem…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *